Żelazowa Wola

Żelazowa Wola Któż nie słyszał o Żelazowej Woli. Niezmiennie od dziesięcioleci stanowi ona cel podróży miłośników twórczości Fryderyka Chopina, zarówno z kraju jak i z zagranicy. To właśnie w tym miejscu, ok. 50 kilometrów od Warszawy, w 1810 roku przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych kompozytorów. Żelazowa Wola to jednak nie tylko miejsce urodzenia i dom, w którym mieszkał, ale także restauracja, kawiarnie, oraz piękny i zadbany park, który po gruntownej rewaloryzacji w 2010 r. odzyskał swój niepowtarzalny urok.

Żelazowa Wola (2)My, z racji tego, iż uwielbiamy przyrodę, ogrody i parki, miejsce to odwiedzaliśmy już wielokrotnie, a każdy pobyt był tak samo udany. Do Żelazowej Woli warto się wybrać na wycieczkę o każdej porze roku. Wiosna to jednak taki wyjątkowy czas, w którym wszystko wokół pachnie, rozkwita i mieni się mnóstwem kolorów. Tym wszystkim, którzy lubią spędzać czas na łonie natury, gorąco polecamy zobaczenie tego miejsca i zapoznania się z jego niezwykłą historią.

Żelazowa Wola (3)To właśnie w Żelazowej Woli poznali się rodzice Fryderyka Chopina. Jego matka, Justyna z Krzyżanowskich, jako uboga szlachcianka rezydowała w dworze, pomagając w gospodarstwie rodziny Skarbków w zamian za utrzymanie i dach nad głową. Ojciec zaś, Mikołaj Chopin, przybył do ich posiadłości z Francji by uczyć ich dzieci. Gdy sytuacja materialna rodziny Skarbków pogorszyła się, Chopinowie, na stałe wyjechali do Warszawy. Kontakt z rodziną Skarbków nie został jednak zerwany. Do posiadłości w Żelazowej Woli Chopinowie przyjeżdżali w odwiedziny na święta i na wakacje.

Żelazowa Wola (4)Centralnym miejscem założenia jest pełen uroku, biały parterowy dworek, z którego w niedziele od maja do września rozbrzmiewają utwory fortepianowe w wykonaniu uzdolnionych pianistów, w tym także  laureatów Konkursów Chopinowskich.

Żelazowa Wola (5)Fryderyk naukę gry na fortepianie zaczął po ukończeniu 4 roku życia. Zdarzało mu się  koncertować wspólnie z siostrą, z którą grając na cztery ręce podczas spotkań towarzyskich, umilali czas członkom rodziny i znajomym. Mając 7 lat komponował już swoje pierwsze utwory. Gościł z licznymi występami na salonach polskiej arystokracji, gdzie dawał pokaz własnego muzycznego talentu, który rozkwitał nadspodziewanie szybko.

Żelazowa Wola (6)Podobno w Żelazowej Woli Fryderyk dawał koncerty w ogrodzie, dzięki czemu koncertom przysłuchiwać się mogli również mieszkańcy okolicznych wsi.

Żelazowa Wola (7)Dziś w dworku, w którym urodził się Chopin mieści się muzeum biograficzne z pamiątkami po genialnym kompozytorze. (Aktualną ekspozycję wnętrza dworku można obejrzeć tutaj.

Żelazowa Wola (8)Aż trudno uwierzyć, że za czasów Chopina dworek był zwykłą oficyna pełniąca funkcję gospodarczą Dworu Skarbków i że z całego dworu szlacheckiego to właśnie ta skromna oficyna przetrwała do naszych czasów zyskując nowy blask stała się godnym miejscem przechowującym pamięć o Chopinie.

Żelazowa Wola (9)Począwszy od XVIII posiadłość w Żelazowej Woli przechodziła zmienne koleje losu. Dwór ulegał pożarom i zmieniał kolejnych właścicieli, przez których zaniedbania popadał stopniowo w coraz większą ruinę. Po parcelacji majątku w 1918r był zdewastowany do tego stopnia, że nawet wyrąbywano w nim stare drzewa. Dopiero w okresie międzywojennym ogród ponownie zaczął odzyskiwać swą dawną świetność dzięki ofiarności wielu ludzi, głównie miłośników muzyki Chopina.

Żelazowa Wola (10)Żelazowa Wola (11)Podziwiając całość założenia w Żelazowej Woli dzisiaj, aż trudno uwierzyć, że udało się to miejsce aż tak odrestaurować, a tym samym stworzyć tak niezwykłą scenerię sprzyjającą wyciszeniu się i wypoczynkowi. Stare, rozłożyste drzewa kontrastują tu z barwnymi plamami host, liliowców, bratków czy rododendronów, zaś dwa mosty przerzucone nad rzeką Utratą dodają całemu założeniu dodatkowego uroku.

Żelazowa Wola (12)

Żelazowa Wola (13)Dodatkową atrakcją jest możliwość słuchania muzyki Chopina, w każdym, nawet najbardziej odległym zakątku parku, dzięki unikatowemu, dyskretnie rozmieszczonemu systemowi nagłośnienia. Wsłuchując się w polonezy czy mazurki Chopina rozkoszować się można pięknem natury, w niemalże każdym zakątku tego niezwykłego, urozmaiconego parku.

Żelazowa Wola (14)Żelazowa Wola (15)W Żelazowej Woli czas płynie z pewnością znacznie wolniej, co pozwala choć na chwilę uciec od nieustannie pędzącego życia. To prawdziwa rozkosz dla duszy móc zanurzyć się w niezwykły świat zmysłów i podziwiać,  jak wiele wysiłku i zaangażowania wniosło tu wielu ludzi, by stworzyć to niezwykłe miejsce poświęconego pamięci kompozytora.

Żelazowa Wola (16)Tu między innymi stanął pierwszy w Polsce pomnik Fryderyka Chopina (pomnik w brązie wykonany przez Józefa Gosławskiego i popiersie autorstwa Stanisława Sikory).

Żelazowa Wola (17)Żelazowa Wola (18)Obecnie jesteśmy po 17 edycji konkursu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie (zainicjowanego w 1927r.) i odbywającego się raz na 5 lat! Za każdym razem ta ekskluzywna impreza przyciąga największych mistrzów i obiecujące talenty, a patrząc jak wielkie zainteresowanie ciągle towarzyszy muzyce naszego rodaka, my Polacy z całą pewnością powinniśmy być z niego dumni.

Żelazowa Wola (19)

Żelazowa wola

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8

2 Comments

 1. Zuzia

  Dziękujemy bardzo za ten tekst 🙂 Wybieramy się tam już od jakiegoś czasu, a teraz taka pogoda, że nie wypada nie pojechać 🙂 Chcemy podpatrzeć rośliny w ogrodach i architekturę 🙂

  PS Kasiu, przepięknie Ci w bzach 🙂

  Reply
  1. kasia (Post author)

   Dziękuję bardzo za komplement:) Koniecznie musicie się tam wybrać właśnie w maju,żeby te bzy zobaczyć i rozkoszować się ich zapachem. Tym czasem korzystając z okazji pozdrawiamy serdecznie z San Marino:)

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)