Wenecja

Niewiele jest miejsc na świecie tak znanych, tak romantycznych i tak obleganych przez turystów jak Wenecja. Ponoć co trzeci turysta świata odwiedził to miasto. Nie ważne ile przewodników czy zdjęć miasta widzieliście, pierwsza wizyta i tak wprowadzi was w zachwyt. I nie są w stanie tego umniejszyć wysokie rachunki, natłok turystów, czy podtopienia podczas wysokiej wody. Popularność ma niestety swoją cenę i należy się z tym liczyć przed przyjazdem do Wenecji.

Bez wątpienia najwygodniejszym sposobem na zobaczenie jej piękna i podziwiania z zewnątrz najważniejszych zabytków jest podróż vaporetto po Canal Grande (4 km długości). Canal Grande to taka droga szybkiego ruchu, wijąca się niczym litera „S” przez serce Wenecji. Na jego wodach tłoczą się kolorowe gondole, promy i taksówki, a wzdłuż nabrzeży ciągną się pierzeje wystawnych pałaców.

Pałace zdobione są marmurem, kamieniem  istryjskim, cynobrem, a bywało nawet, że także złotem. We wnętrzach podziwiać można malowidła ścienne, freski na sufitach oraz bogato zdobione meble i okazałe żyrandole ze szkła z warsztatów Murano. Obecnie niektóre z tych imponujących budowli stoją opuszczone, gdyż młodzi mieszkańcy Wenecji wyprowadzają się z niej, z uwagi na drogie koszty utrzymania.

Poza imponującymi pałacami niezwykłe wrażenie robią również dostojne kościoły wnoszące się na samym środku bagnistej laguny.

Z licznych kościołów najpiękniejsza jest chyba Chiesa Di Santa Maria Della Salute, z charakterystyczną, wyniosła kopułą. To monumentalne arcydzieło wzniesiono w XVII w.,  w podzięce za wygaśniecie zarazy, która opanowała miasto.

Uwagę przykuwa również świątynia San Giorgio Maggiore znajdująca się po drugiej stronie wód basenu św. Marka.

Jednym z najsłynniejszych zabytków Wenecji jest Most Rialto. Ta pięćsetletnia budowla jest zarazem najstarszym mostem w całej Wenecji. Wznosi się w centralnym punkcie miasta, w najwęższym miejscu Canal grande.

Trudno uwierzyć, że wszystkie budynki w Wenecji postawione są na niezwykłych fundamentach  z drewna, zwożonego przez stulecia z alpejskich lasów. Pod wodą, w piaszczystym dnie laguny znajdują się miliony sosnowych pni, wbitych gęsto jeden przy drugim na głębokość 7,5 m.

Innym sposobem  na poznawanie miasta – o wiele bardziej romantycznym, ale zarazem i najdroższym – jest wycieczka gondolą. W Wenecji pojawiły się one już w IX w., ale charakterystyczny kształt, który mają obecnie nadano im dopiero w XV stuleciu. Do wybudowania jednej gondoli potrzeba aż 280 elementów z 8 gatunków drewna.

Wenecję poznawać można również przechadzając się uroczymi uliczki otoczonymi wąskimi kanałami. Podczas spaceru po labiryncie tajemniczych, wąskich alejek miniemy liczne mosty, urocze kawiarenki, restauracje, targi i place skupiające wokół siebie specyficzną zabudowę.

Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki powinien być również Most Westchnień, prowadzący ponad kanałem do dawnych, więziennych cel. Nazwa mostu wzięła się stąd, iż przechodzący nim więźniowie ciężko wzdychali  widząc po raz ostatni  morze i niebo.

Niezależnie w jaki sposób poruszamy się po Wenecji musimy dotrzeć do jej serca, jakim jest plac św. Marka (Piazza San Marco). Dominuje na nim, wybudowana  tysiąc lat temu niezwykła Bazylika św. Marka, zachwycająca bajkowymi kształtami wywodzącymi się z architektury bizantyjskiej. Emanując wschodnim przepychem miała świadczyć o potędze Republiki i stanowić godne miejsce spoczynku szczątków świętego Marka, patrona miasta.

Tuż obok bazyliki znajduje się Wieża Zegarowa (Torre dell’Orologio), w której znajduje się mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.

Kolejnymi budowlami przy placu, obok których nie da się przejść obojętnie są: wieża i Pałac Dożów. Ten dostojny gmach, przez prawie 900 lat był siedzibą władców Wenecji. W tym czasie ulegał wielu przebudowom, a o ozdobienie pałacu rywalizowało  wielu uznanych artystów m.in. Tycjan i Bellini. Blisko nabrzeża stoją dwie granitowe kolumny przywiezione z Konstantynopola. Na szczycie jednej z nich znajduje się posąg św. Teodora (wcześniejszego patrona Wenecji) stojącego na krokodylu, a na drugiej skrzydlaty lew św. Marka, który jest herbem republiki weneckiej.

O Wenecji można by było wiele napisać, ale obrazy chyba lepiej przemawiają do wyobraźni. Zachęcamy więc do obejrzenia naszego, krótkiego filmu, ukazującego pełniej piękno i niezwykłość Wenecji.

 

 

 

 

 

 

Polecamy również

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8

Żelazowa Wola

2016-05-06 11:33:26
admin

8

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)