Weekend w Trójmieście

Trójmiasto (0)Przez lata symbolem dobrze spędzonych wakacji był pobyt w jednym z zagranicznych, nadmorskich kurortów. Dziś tendencja ta zdaje się pomału zanikać, a nasz rodzimy Bałtyk coraz bardziej powraca do łask! I dobrze, bo przecież nasze morze jest równie piękne! I nawet jeśli na dłuższy wyjazd nie pozwala nam praca czy brak urlopu, to zawsze przecież można wyskoczyć do Trójmiasta na weekend! A w jaki sposób zrobić to najszybciej i najtaniej? My polecieliśmy samolotem za 9 zł!

Trójmiasto (2)Obecnie z Warszawy (Modlina) do Gdańska dotrzeć można w nieco ponad pół godziny i to za wspomniane wcześniej 9 zł! Warto się jednak pospieszyć. Prawdopodobnie już w październiku linie Ryanair przeniosą loty krajowe na warszawskie Okęcie i wtedy takich okazji może już nie być. My z tej opcji skorzystaliśmy w lipcu ubiegłego roku i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Najbardziej jednak z wylotu zadowolony był nasz chrześniak, gdyż to głównie jemu chcieliśmy sprawić niezapomnianą frajdę. Patrząc na jego podekscytowaną twarz, kiedy po raz pierwszy odrywał się od ziemi, mieliśmy całkowitą pewność, że… było warto!

<p style="text-align: justify;"><a href="http://www.nasze-drogi.pl/wp-content/uploads/2016/08/Trójmiasto-18.jpg"><img class="alignnone wp-image-1700 size-large" src="http://www.nasze-drogi.pl/wp-content/uploads/2016/08/Trójmiasto-18-1024x768.jpg" alt="Gdańsk Fontanna Neptuna"Trójmiasto to niezwykłe połączenie przeszłości z teraźniejszością: Po jednej stronie 1000 letni, postępowy i pełen zabytków Gdańsk, po drugiej zaś młoda, nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się Gdynia. Pomiędzy nimi, w centralnym punkcie położony jest wypoczynkowy Sopot, który podczas naszego, krótkiego pobytu nad morzem wybraliśmy na swoją bazę wypadową. W każdym z tych miast zobaczyć można niezwykle oryginalne miejsca i budowle, więc z pewnością każdemu przypadnie coś do gustu.

SOPOT

SopotZwiedzanie Sopotu rozpoczęliśmy w sobotę, zaraz po śniadaniu. Miasto od razu wywarło na nas niezwykle pozytywne wrażenie jak przystało na uzdrowisko. Wokół było dużo drzew, parków i zadbanych ogrodów przy zabytkowych  willach. Pierwsze kroki skierowaliśmy na najpopularniejszy obok Krupówek deptak tzw. Monciak ( ul. Bohaterów Monte Cassino), prowadzący na Plac Zdrojowy i molo. Miasto pomału budziło się do życia, zaś puby i kafejki zaczynały szykować się na przyjęcie pierwszych gości.

Trójmiasto (5)Niezwykle oryginalną budowlą, jaką można zobaczyć spacerując deptakiem jest krzywy dom. Jego finezyjnie powyginaną fasadę z pewnością lepiej widać na jesieni czy wczesną wiosną, kiedy na drzewach nie ma liści.

Trójmiasto (6)Na Placu Zdrojowym warto zatrzymać się chwilę dłużej, by nacieszyć oczy piękną architekturą i starannie utrzymaną zielenią. Miejsce to zazwyczaj tętni życiem, choć nam akurat udało się wczesnym rankiem uniknąć tłumów. Z tego miejsca mieliśmy już tylko dwa kroki do molo.

Sopot MoloSopockie molo jest bezsprzecznie wizytówką miasta, a jednocześnie najdłuższą tego typu drewnianą konstrukcją w całej Europie (511,5 m.). Spacer po nim jest niejako obowiązkowym punktem w programie każdego turysty przebywającego w tym nadmorskim kurorcie. Warto jednak z tej opcji skorzystać również dlatego, że stężenie jodu w miejscach dalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.

Trójmiasto (8)Jako że plany tego dnia mieliśmy dość ambitne, to po półgodzinnym pobycie na molo wyruszyliśmy na spacer plażą, z Sopotu do portu w Gdyni. Dopiero po powrocie dowiedzieliśmy się, że  dystans w jedną stronę wynosił 9 kilometrów. Było jednak warto, zwłaszcza, że preferujemy aktywny wypoczynek i raczej trudno nam dłużej wysiedzieć w jednym miejscu. Poza tym pogoda i temperatura była do spaceru wręcz idealna, a na plaży nie dość, że nie było dzikich tłumów, to można powiedzieć, ze było wręcz pusto.

GDYNIA

W TrójmieścieKlif Orłowski i jego otoczenie to chyba jedno z najpiękniejszych miejsc jakie mijaliśmy na całej trasie. Stromy brzeg morski porośnięty przez różnorodną roślinność ciągnie się na długości około 650 m i ma wysokość około 60 m. Znajduje się w Gdyni, w granicach dzielnicy Redłowo.

Trójmiasto (11)Do Gdyni dotarliśmy (o dziwo!) wcale niezmęczeni. Zjedliśmy gofry i udaliśmy się do portu.

 Trójmiasto (12)Port w Gdyni jest trzecim co do wielkości portem morski w Polsce. Można tu zobaczyć zacumowane okręty, m.in. niszczyciel Błyskawica (aktualnie znajduje się na nim muzeum), czy przepiękny żaglowiec Dar Pomorza.

Gdynia OceanariumTuż obok portu znajduje się Oceanarium, będące niezwykłą  atrakcją dla miłośników przyrody podwodnego świata. W 61 akwariach żyje ok. 1000 rozmaitych ryb, gadów, płazów pochodzących z różnych rejonów świata,. Zobaczymy tu rekina kociego, płaszczki, aksolotle, ośmiornice i węgorze wytwarzające prąd, a także inne dziwne stworzenia.

Trójmiasto (14)Po wyjściu z akwarium zaliczyliśmy jeszcze kino 7D, a następnie udaliśmy się na dworzec, skąd wróciliśmy do Sopotu. Miasta są dobrze skomunikowane ze sobą dzięki kolejce miejskiej, więc poruszanie się miedzy tymi ośrodkami nie sprawia najmniejszego kłopotu.

Trójmiasto (15)Niedzielę przeznaczyliśmy w całości na zwiedzanie Gdańska. Jako że wylot do Warszawy mieliśmy dopiero wieczorem, tak więc praktycznie cały dzień pozostawał do naszej dyspozycji.

GDAŃSK

Długi Targ z widokiem na Ratusz

Sercem Gdańska, jest Długi Targ, który wraz z ulicą Długą – której jest przedłużeniem – tworzy tzw. Trakt Królewski. Do XIII w. pełnił on rolę traktu kupieckiego, a obecnie jest to z całą pewnością jedno z piękniejszych i bardziej klimatycznych miejsc w Gdańsku.

GdańskTrakt zdobią zabytkowe, odrestaurowane kamieniczki, należące dawniej do najbardziej szacownych patrycjuszy, kupców czy wysokich urzędników Gdańska.

Gdańsk Fontanna NeptunaTo właśnie tu, przy Długim Targu znajduje się symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna. Za nią wznosi się Dwór Artusa, zaś w bliskim sąsiedztwie zobaczyć można Złotą Kamienicę oraz Nowy Dom Ławy, czyli zabytkowy budynek dawnego sądu.

GdańskSpacerując ulicą Długą, w kierunku Motławy wyszliśmy wprost na Długie Pobrzeże i Zielony Most. Jest to jeden z ulubionych punktów widokowych, gdzie turyści zatrzymują się na dłużej, by podziwiać widoki i zrobić pamiątkowe zdjęcie. My w tej kwestii nie chcieliśmy być wyjątkiem.:) Z tego miejsca, w oddali zobaczyć można również charakterystyczną sylwetkę kolejnego Gdańskiego symbolu – Żurawia.

Trójmiasto (20)Żuraw – to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Niegdyś spełniał różne funkcje, ale podstawową był przeładunek towaru (głównie piwa) oraz stawiania masztów na statkach. Pełnił także rolę fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej. Znajdujący się w jego wnętrzu mechanizm napędowy (ogromne drewniane koło, poruszane dawniej siłą ludzkich mięśni) umożliwiał podniesienie ciężaru ok. 4 ton na wysokość nawet jedenastu metrów. Obecnie w przylegającej do niego kamienicy mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Gdańskiego Żurawia najlepiej podziwiać z przeciwległego brzegu Motławy, lub podczas rejsu statkiem do Sopotu, na Hel czy Westerplatte.

Trójmiasto (21)Rejs na Westerplatte był właśnie kolejnym punktem naszego niedzielnego programu. W okresie wakacyjnym, przy Długim Pobrzeżu w pobliżu Zielonej Bramy, mają swój przystanek dwa statki wycieczkowe stylizowane na XVII w. pirackie galeony. Pierwszy to „Galeon Lew”, drugi zaś „Czarna Perła”, rodem z filmu „Piraci z Karaibów”.

Trójmiasto (22)Trójmiasto (23)Podczas rejsu na ich pokładzie, w prawdziwie pirackim towarzystwie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii Gdańska, Stoczni, Twierdzy Wisłoujście czy Westerplatte. Posłuchaliśmy również muzyki wykonywanej na żywo przez piratów.

WesterplatteWesterplatte – miejsce bolesnych wspomnień, a zarazem symbol polskiego oporu przeciw hitlerowcom. To tutaj garnizon gen. Sucharskiego dzielnie stawiał opór przeważającym siłom wroga. Ostrzeliwani przez niemieckie działa i moździerze oraz bombardowani z powietrza dopiero po 7 dniach, na skutek wyczerpania i braku amunicji podjęli decyzję o kapitulacji. W tym miejscu każdy na własny sposób  pochyla się w zadumie nad trudną i zawiłą historią.

Do GdańskaPo kilkugodzinnym pobycie na Westerplatte wróciliśmy do Gdańska na pokładzie tego samego galeona.

Trójmiasto (27)Trójmiasto (28)Ostatnim obiektem, jaki udało nam się zwiedzić w Gdańsku był kościół św. Katarzyny, pamiętający jeszcze czasy Władysława Łokietka! W maju 2006 roku doszło w nim do groźnego pożaru, w wyniku którego zawalił się dach. Na szczęście jednak udało się uratować wieżę, która groziła zawaleniem. Do dziś jednak na kościelnym dachu widoczne są ślady tamtego wydarzenia.

Gdańska PanoramaZ wieży kościoła rozkoszować się można wspaniałą panoramą Gdańska. Wewnątrz świątyni podziwiać natomiast można niezwykły, ważący 15 ton instrument – carillon, składający się z  49 dzwonów. Znajduje się tam również muzeum zegarów wieżowych i płyta nagrobna astronoma Jana Heweliusza.

Trójmiasto (30)

Heweliusz – to niezwykła postać, nierozerwalnie związana z Gdańskiem. Matematyk, konstruktor instrumentów naukowych, ale nade wszystko astronom obdarzony doskonałym wzrokiem, dzięki któremu dokonał wiele obserwacji planetarnych i słonecznych. Jego pomnik znajduje się niedaleko zabytkowego Ratusza Starego Miasta. Miejsc z nim związanych jest w Gdańsku więcej. Warto podążyć szlakiem kulturowym „Śladami Jana Heweliusza” by dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym gdańszczaninie. Niestety… w tak krótkim czasie nie wszędzie jednak da się dotrzeć i nie wszystko da się zobaczyć. A warto byłoby przecież jeszcze zwiedzić Bazylikę Mariacką, Katedrę Oliwską, czy zobaczyć choćby Stadion piłkarski PGE Arena.

Mimo tego nasz pobyt w Trójmieście z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych. W końcu to nie liczba atrakcji była dla nas podczas wyjazdu najważniejsza. Ważniejsza od nich była świetna, rodzinna atmosfera i możliwość przebywania w doborowym, uśmiechniętym towarzystwie. Bez tego chyba żadnego wyjazdu nie moglibyśmy zaliczyć do udanych…

 

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8

Żelazowa Wola

2016-05-06 11:33:26
admin

8

3 Comments

 1. Anka

  Te tanie loty są teraz strzałem w dziesiątkę. Szybko i tanio. Jakiś czas temu właśnie w ten sposób przemieszczałam się na wernisaż do sopockiej zatoki sztuki- zaoszczędziłam sporo czasu 😉

  Reply
 2. luke

  A nie sądziłem, że ktoś jeszcze zna ten lokal, bardzo sympatyczne miejsce. A Trójmiasto i morze najpiękniejsze są zimą, jak jest w końcu pusto.

  Reply
  1. Marta

   oj znane jest znane i bardzo uczęszczane, zwłaszcza w lato 😉 A ja właśnie najbardziej lubię tam zaglądać jesienią, kiedy pogoda trochę chłodniejsza i piękna jesienna aura wokoło 🙂

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)