Jezioro Garda

lago-di-garda-0Statek sunął ospale po jeziorze zbliżając się do kolejnego portu. Powietrze tego dnia było gorące. Słońce przypiekało coraz mocniej i nawet wiatr, który muskał delikatnie nasze spocone twarze, nie przynosił zbytniej ochłody. Po obu stronach jeziora wnosiły się śmiało w górę wierzchołki Alp, które zdawały się dotykać niemalże nieba. Widoki zapierały dech w piersiach. Przed nami w oddali, ponad granatową taflą jeziora, tkwił nieruchomo zamek zawieszony na skalistym cyplu. Był to znak, że zbliżaliśmy się właśnie do Malcesine.

lago-di-garda-2Niektórzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez błogiego wylegiwania się godzinami na plaży. My wolimy odkrywać. Zwiedzać. Być w ciągłym ruchu. A jeśli już odpoczywać, to np. na górnym pokładzie statku pływającego po jeziorze Garda od miasta do miasta. W taki sposób można doskonale połączyć przyjemne z pożytecznym. Można nie tylko się poopalać, ale też nacieszyć oczy nieustannie zmieniającymi się widokami. A te naprawdę są tutaj imponujące!

lago-di-garda-3Woda, zamki i góry, u podnóża których położone są kolorowe miasteczka zachwycające swą zabytkową zabudową. Desenzano, Salò, Malcesine, Limone…. Wszystkie one niby są na pozór podobne do siebie, ale w rzeczywistości każde z nich jest inne i oryginalne na swój sposób. Wszystkie mają coś w sobie i w każdych z nich chciałoby zostać się na dłużej.

lago-di-garda-4Do tego kamieniste plaże, zadbane deptaki i śródziemnomorska roślinność.  Z całą pewnością nad jeziorem Garda jest wszystko czego potrzebujemy do szczęścia.

lago-di-garda-5Jezioro Garda jest najpiękniejszym i największym jeziorem we Włoszech. Położone jest na północy kraju, w połowie drogi między Mediolanem a Wenecją. Poprze swe malownicze położenie i łagodny klimat, sprzyja letniej turystyce. Mimo wysokich gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli.

lago-di-garda-6Wokół jeziora znajduje się bogata infrastruktura turystyczna oferująca zakwaterowanie o różnym standardzie. Jezioro ma aż 55 km długości. W południowej części jeziora (12 km szerokości) tereny są bardziej płaskie, a woda cieplejsza.

lago-di-garda-7Jego Północna część jest węższa (ok. 4km), bardziej górzysta i wietrzna, stanowiąc tym samym istny raj dla windsurferów, którzy przybywają głownie do miasteczka Torbole, położonego u podnóża Monte Altissimo (2079 m.)

lago-di-garda-8Malcesine…

to przepiękne, średniowieczne miasteczko położone na wschodnim brzegu jeziora Garda. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc i nie ma się co temu dziwić. Turystów zachwycają tutaj kameralne place, urokliwa starówka i niewielki port, usytuowany w samym centrum. Z portu przez cały dzień odpływają statki do miasteczek leżących po obydwu stronach jeziora.

lago-di-garda-9Na przedmieściach Malcesine znajdują się niewielkie plaże z których podziwiać można wizytówkę tego miejsca – średniowieczny zamek Scaligero. Castello Scaligero naprawdę robi wrażenie. Zwłaszcza jego zachodnia fasada, zawieszona na stromym klifie prezentuje się imponująco. Co prawda, historia odcisnęła na nim swe piętno i z dawnej fortecy rodu Scaligerich zachowały się jedynie ruiny, jednak nawet dziś zamek prezentuje się niezwykle okazale.

lago-di-garda-10W Malcesine znajduje się także stacja kolejki, którą można wyjechać na szczyt Monte Baldo. (2218 m n.p.m.). Oprócz zamku to największa atrakcja turystyczna tego miasteczka. Wjazd (tam i z powrotem) kosztuje 20 euro i odbywa się w dwóch etapach.

lago-di-garda-11Drugi fragment trasy jest bardziej widowiskowy, gdyż wagonik kręci się pomału wokół własnej osi, umożliwiając podziwianie coraz bardziej rozległych widoków. Więcej informacji o kolejce znaleźć można  na www.funiviedelbaldo.it

lago-di-garda-12Ze szczytu podziwiać można wspaniałe widoki , o ile tylko nad jeziorem nie unosi się mgła, co niestety jest jednak dość częstym zjawiskiem. Dlatego też, jeślli tylko jest taka możliwość, warto wybrać się na Monte Baldo jak najwcześniej przy dobrej widoczności i gdy przejrzystość powietrza jest duża.

lago-di-garda-13Wzdłuż szczytu, w kierunku północnym, prowadzi szeroka, rozdeptana ścieżka. Na jej końcu znajduje się punkt widokowy z którego podziwiać możemy położone w dole Riva Del Garda i charakterystyczną, pochyloną skałę w tym mieście. Ze stacji kolejki to ok. 40 min. marszu. Monte Baldo to również bardzo popularne miejsce wśród górskich rowerzystów, a także paralotniarzy, których nad Gardą nigdy nie brakuje. Dla amatorów podniebnych wrażeń jest to chyba najlepsze miejsce w okolicy.

lago-di-garda-14 Limone sul Garda…

położone jest na zachodnim brzegu jeziora, u podnóża stromej góry Dosso di Roveli. Dawniej Limone słynęło z produkcji cytryn i limonek, choć patrząc na sklepowe wystawy niewiele chyba zmieniło się przez lata.

lago-di-garda-15Owoce cytrusowe królują tu bowiem na każdym niemal kroku i to pod różnymi formami. Są mydełka, perfumy, limoncino słynny likier, Jest ceramika z cytrynami i słynny likier – limoncino, są takę perfumy, mydełka czy cytrynowe lody. Ważną rolę odgrywa tu także uprawa oliwek wykorzystywanych do produkcji oliwy w miejscowej tłoczni.

lago-di-garda-16Salò…

Jest największą miejscowością na zachodnim brzegu Jeziora Garda.  Położone jest wzdłuż zatoki, u stóp góry San Bartolomeo. Jak każde z miasteczek leżących nad Gardą posiada wiele interesujących zabytków i jedną z piękniejszych promenad, biegnących nad jeziorem.  Widok na miasto i znajdujące się za nim Alpy należy do jednego z piękniejszych.

lago-di-garda-17

lago-di-garda-18Sirmione…

jest z całą pewnością jednym z najciekawszych miejsc nad Lago di Garda, które koniecznie trzeba odwiedzić. Leży ono po południowej stronie jeziora, na wąskim cyplu wysuniętym w głąb jeziora. Najciekawszą jego częścią jest historyczne centrum, które biegnie dookoła zamku i oddzielone jest od reszty cypla fosą.

lago-di-garda-19Na końcu półwyspu znajduje się Grotte di Catullo, czyli zabytkowe budowle z czasów rzymskich, wokół których wciąż prowadzone są wykopaliska. Można zobaczyć tu stare rzymskie fragmenty budowli, a w muzeum artefakty z dawnych czasów (VI-V w. p.n.e.). Cały kompleks archeologiczny zwiedzać można po wykupieniu biletu wstępu.

lago-di-garda-20XIII wieczny zamek Scaligero,jedna z największych i najlepiej zachowanych, średniowiecznych twierdz we Włoszech, a zarazem rzadki przykład fortyfikacji wybudowanej na wodzie.

lago-di-garda-21lago-di-garda-22Z zamkowych murów rozciąga się przepiękna panorama na całe miasteczko, jezioro i znajdujące się w oddali góry. Co prawda bardzo często chowane są one w chmurach, ale i tak widoki warte są wspinaczki.

lago-di-garda-23

Sirmione to obok Riva del Garda i Malcesine chyba najbardziej ekskluzywny kurort. Znajdują są tutaj prestiżowe hotele o bardzo wysokim standardzie, za który oczywiście trzeba słono zapłacić. Dlatego też my na naszą bazę wypadową wybraliśmy leżące na południowym brzegu Desenzano del Garda.

lago-di-garda-24Desenzano del Garda…

Miasto trochę niedoceniane, lecz niesłusznie. Ma one do zaoferowania wiele atrakcji, a poza tym posiada swój specyficzny klimat. Widoki z południowego brzegu jeziora są poza tym dużo bogatsze, a panoramy dużo bardziej rozległe niż po jego północnej stronie.

lago-di-garda-25

lago-di-garda-26Do tego Desenzano jest dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami. Kursują tu pociągi i lokalne autobusy, choć naszym zdaniem zdecydowanie lepiej i przyjemniej jest podróżować po jeziorze statkami, które co i raz wypływają z portu.

lago-di-garda-27Centralnym punktem w Desenzano del Garda jest malownicza zatoczka i stary port z górującą nad nim latarnią morską. Obydwa te miejsca są naprawdę urocze i chciałoby się w nich przebywać jak najdłużej. Poza tym w miasteczku jest mnóstwo krętych uliczek i placów, przy których roi się od barów i restauracji.

lago-di-garda-28

lago-di-garda-29Jak w większości miast nad jeziorem, tak też i w Desenzano nie mogło zabraknąć zamku. Warto wybrać się do niego na krótką przechadzkę, bo widoki stamtąd są oszałamiające. Na nas przy najmniej zrobiły takie wrażenie. Wszystko zależy oczywiście od widoczności, ale jeśli pogoda dopisuje to naprawdę jest na co popatrzeć. Położone w dole miasto, jezioro, a w oddali poszarpane górskie wierzchołki. Włoskim zwyczajem podziwiliśmy je aż do zachodu słońca przy typowych dla tego regionu zakąskach i butelce wina.

lago-di-garda-30Nie sposób powiedzieć, że któreś miasteczko jest ładniejsze, czy też bardziej niż inne zasługuje na odwiedzenie. Wszystkie są wyjątkowe. Wszystkie są niezwykle romantyczne i takie…. typowo włoskie. W każdym z nich przechadzać się można wąskimi, cienistymi uliczkami podziwiając stare kamieniczki i bujną śródziemnomorską roślinność: Palmy, kwitnące donice czy pergole obrośnięte kwitnącymi bugenwillami. Do tego sklepiki, restauracje tworzące charakterystyczny klimat.

lago-di-garda-31Cóż można powiedzieć więcej. Nad Gardą naprawdę można wypocząć i marzymy, by kiedyś raz jeszcze wrócić w to miejsce. Ciekawe, czy i Wy nabraliście ochoty, by kiedyś tam się wybrać? 🙂

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8

Żelazowa Wola

2016-05-06 11:33:26
admin

8

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)