Porady

Czy Camino de Santiago to taki hiszpański odpowiednik „naszego” pielgrzymowania do Częstochowy?

Nie. Szlak św. Jakuba różni się od pielgrzymowania, jakie znamy z naszych rodzimych pielgrzymek do Częstochowy. Tam wędrówka nie odbywa się w dużych zorganizowanych grupach, lecz po dwie, trzy osoby, a bardzo często w pojedynkę. Na Camino cały dobytek pielgrzym niesie ze sobą w plecaku i o wszystko po drodze musi zatroszczyć się samemu. Jak dla mnie, to jednak idealna forma pielgrzymowania, gdyż nie tylko, że hartuje człowieka to sprzyja także rozmyślaniom i wyciszeniu.

Czy szlak jest dobrze oznakowany?

muszlaSzlak św. Jakuba to chyba najlepiej oznakowany szlak na świecie, dlatego też trudno jest na nim się zgubić. Standardowym oznakowaniem na szlaku są muszle i żółte strzałki namalowane na drzewach, kamieniach, murach czy też specjalnych tabliczkach. Muszla przywiązana do plecaka jest także znakiem rozpoznawczym każdego pielgrzyma.

Jaka jest pogoda? kiedy najlepiej jest iść?

Pogoda jest trudna do przewidzenia, dlatego też trzeba być przygotowanym na wszystko. Na całodniowe upały i palące słońce jak również na zimne noce i poranki. Na wędrówkę w ulewnym deszczu i wiejącym mocno, zwłaszcza w górach wietrze czy na zalegające nawet do maja w Pirenejach spore płaty śniegu.

Z pewnością na wiosnę czy na jesieni temperatura zdecydowanie bardziej zachęca do wędrówki (ok. 20 °C), ale za to pogoda jest bardziej różnorodna i zmienia się częściej. Lato z kolei może być ekstremalnie gorące, co bardzo dawać się może we znaki np. na bardzo wyeksponowanej Mesecie.
Reguły w każdym bądź razie nie ma, dlatego też na każdą ewentualność trzeba być przygotowanym.

Gdzie zacząć?

Zacząć można w jakimkolwiek miejscu na szlaku, gdyż nie ma żadnego oficjalnego punktu startowego. Wszystko zależy jakie są nasze możliwości finansowe, zdrowotne i fizyczne oraz jaką ilością wolnego czasu dysponujemy.
Jeśli jesteśmy ograniczeni czasowo, a zależy nam na otrzymaniu Composteli, najlepiej wtedy zacząć gdzieś niedaleko Santiago, np. w León, Ponferrada, czy Sarria. Jeśli natomiast zależy nam na przejściu całej drogi lecz nie mamy na to wystarczająco dużo czasu, wówczas można podzielić cały dystans na raty i brakującą część drogi dokończyć następnym razem, zaczynając od miejsca, w którym poprzednim razem się ją zakończyło.

Dystans z popularnych miejscowości „startowych” na Camino Francés do Santiago, wygląda następująco:

Saint Jean Pied de Port  796 km
Roncesvalles                   769 km
Pampeluna                      726 km
Burgos                              507 km
León                                 322 km
Ponferrada                     212 km
Sarria                              115 km

Ile czasu zajmuje przejście całego Camino Francés?

Generalnie przejście całej trasy francuskiej z Saint Jean Pied de Port zajmuje około 5 tygodni. Do czasu wędrówki z reguły doliczyć należy również jakiś dzień przerwy, czy np. dodatkowy dzień spędzony w Santiago de Compostela.

Jaka jest szacunkowa ilość kilometrów jaką każdego dnia należało by przejść?

Wydaje się, że 25 km dziennie to wartość najbliżej zbliżona do średniej. Wszystko oczywiście zależy od naszego zdrowia i możliwości fizycznych. Jednego dnia jest się na siłach wędrować ponad 30 km, a drugiego ledwie 20-cia km człowiek jest w stanie przejść.

Czy jest jakiś minimalny dystans jaki należy przejść ?

Dla tych, którzy w Santiago chcą otrzymać Compostelę minimalny dystans do przejścia to ostatnie 100km. Należy pamiętać, by te ostatnie kilometry wymagane do otrzymania Composteli były dobrze udokumentowane pieczątkami zbieranymi do Credencialu.

Czym jest Compostela?

Compostela

Compostela

Compostela – jest to oficjalny, napisany po łacinie dokument potwierdzający przejście Drogi św. Jakuba. Formalnym wymogiem jej otrzymania jest pokonanie przynajmniej ostatnich 100 km pieszo lub przejechanie 200 km na rowerze. Compostelę otrzymuje się w Santiago de Compostela w Biurze Pielgrzyma, po okazaniu Credencialu i na podstawie znajdujących się w nim pieczątek. Pielgrzymi, którzy otrzymali compostelę wyczytywani są podczas specjalnej Mszy dla pielgrzymów, która odprawiana jest o godzinie 12:00 w katedrze.

Na osoby kontynuujące swą pielgrzymkę do Finisterry czy dalej do Muxii czekają dodatkowe certyfikaty wynagradzające trud pielgrzymowania. W każdym z tych miast dowiemy się, że to właśnie tam tak naprawdę kończy się Camino, a otrzymany certyfikat jest…najważniejszy.

A co z praniem i suszeniem?

Z praniem po drodze nie ma problemów, za to chłód i deszczowa pogoda może nastręczać nieco problemów ze schnięciem. W takim przypadku wiele albergues (co prawda głownie prywatnych) posiada automatyczne suszarki ( cena 3,4 euro), w których można wysuszyć mokre rzeczy. Prywatne schroniska oprócz suszarek mają również pralki automatyczne, w których za podobną opłatą można raz na jakiś czas zrobić „grubsze” pranie. Pranie codzienne (bielizna, skarpety) robi się ręcznie w wyznaczonych do tego celu pomieszczeniach.

Ile taka pielgrzymka kosztuje?

I tu zdania jak zwykle są podzielone. Jedni zadowalają się niezbędnym minimum, inni gotowi są nieco dołożyć, by doświadczyć czasem trochę „luksusu”. Jedni śpią w tańszych schroniskach (miejskich lub parafialnych), inni wolą spać w schroniskach prywatnych. Jedni przygotowują sobie posiłki samemu, inni wybierają bary i przygotowywane specjalnie dla pielgrzymów Menu Peregrino, itd. Ja osobiście wydawałem ok 25 -30 €, bo i zjeść konkretnie po wysiłku czasem trzeba i pranie grubsze zrobić, maść czy plastry dokupić, a czasem wydać pieniądze na coś, na co w ogóle nie było się przygotowanym.

Koszty na Camino Francés wyglądają mniej więcej następująco:

– Nocleg w albergue – €6 – €10 za osobę.
– Śniadanie – €3-€4
– Menu de Peregrino 10€.

Do tego dochodzą codzienne zakupy podczas drogi tj. woda, napoje, owoce, słodycze itp.
Wliczyć również trzeba różnego rodzaju medykamenty kupowane czasami w aptece, pamiątki (np. muszla), czy bilety (w razie zwiedzania np. katedry lub muzeum). Pralki i suszarki również generują dodatkowe koszty.

Do tego wszystkiego należy doliczyć oczywiście koszt dostania się do Francji czy Hiszpanii i powrotu do kraju, co z reguły wynosi około 1000 zł.

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8


Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)