Camino de Santiago

Mapa Camino de Santiago czarny

Camino Francés, autor:Marcin Kretkiewicz

… to średniowieczny szlak pielgrzymkowy wiodący do położonego w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii – Santiago de Compostela. To właśnie w Santiago znajduje się grób św. Jakuba, jednego z dwunastu powołanych przez Jezusa uczniów, świadka wielu zdarzeń i cudów, których nie dane było ujrzeć pozostałym apostołom.

Kto i po co chodzi na Camino?

Szlak św. Jakuba z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz większe rzesze pielgrzymów z całego świata, zarówno tych chcących przeżyć jedynie niezapomnianą przygodę jak również i tych, którzy poprzez wędrówkę w ciszy pragną odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Na Camino de Santiago każdy czegoś poszukuje, bez względu na to, czy wie w jakim celu się udaje, czy też nie jest świadomy intencji jakie pchają go w drogę. Wszyscy w głębi duszy tak naprawdę szukamy tego samego. Te same tęsknoty skrywamy na dnie swych serc. Wszyscy bowiem mamy to samo, wspólne powołanie. Powołanie do bycia wolnymi – do życia w miłości i prawdzie. A właśnie na Camino stajemy się wolni. Wolni od fałszu, egoistycznych pragnień, zabiegania i wszelkiej życiowej nerwowości. Choć na pozór jesteśmy z dala od pędzących wciąż życiowych zdarzeń, to tak naprawdę znajdujemy się dokładnie w samym centrum otaczającego nas świata. Świata, któremu poza swą obecnością nic więcej w tej chwili nie mamy do zaoferowania. Po prostu „jesteśmy” i aż „jesteśmy”…

Kim był św. Jakub?

Apostoł Jakub był synem Zebedeusza, jednym z trzech uczniów cieszących się szczególnymi względami Jezusa. Tylko jego wraz z jego bratem Janem oraz Piotrem, Jezus zabrał ze sobą udając sie do domu Jaira, gdzie byli świadkami cudu wskrzeszenia jego córki. Tylko oni byli z Jezusem w odosobnieniu na górze Tabor, wreszcie tylko oni czuwali wraz z Jezusem w ogrodzie Getsemani podczas ostatniej nocy poprzedzającej Jego mękę i śmierć na krzyżu. Do Hiszpanii przypłynął by nawrócić ją na chrześcijaństwo. Po powrocie do Judei około 44 roku, został ścięty z rozkazu Heroda Agrypy, który w ten sposób przypodobać chciał się arcykapłanom i ich poplecznikom, zaniepokojonym prowadzoną z sukcesami jego działalnością misyjną. Uczniowie Jakuba wykradłszy potajemnie jego ciało uciekli łodzią w morze i niesieni prądami dotarli aż do północnych wybrzeży Hiszpanii. Tam też pochowali świętego w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Po tych wydarzeniach, na kilka długich stuleci miejsce to popadło w zapomnienie.

Lata świetności

Odnalezienie w IX w. szczątek apostoła Jakuba zmieniło w niedługim czasie to skromne miejsce w cel licznie przybywających tam pielgrzymek. Już w XI w. kult otaczający to miejsce dorównywał swą sławą Rzymowi i Jerozolimie. To właśnie wówczas Santiago de Compostela obok Jerozolimy i Rzymu stało się jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Na drogach wytyczanych przez zakonników powstawać zaczęły pierwsze mosty, kościoły a także szpitale i przytułki przyjmujące chorych i zmęczonych pątników. Wioski położone przy głównym szlaku szybko zaczęły się przeradzać w coraz większe miasta. Do grobu św. Jakuba podążali zarówno wielcy monarchowie ( Karol Wielki), szlachta czy rycerstwo jak również zwykli mieszczanie czy żebracy. Wielcy święci – jak św. Franciszek z Asyżu jak też wielcy grzesznicy i złoczyńcy czyniący publiczną pokutę. W 1175 r. w celu zapewnienia ochrony wędrującym długą i niebezpieczną w tamtych czasach drogą powołany został rycerski zakon św. Jakuba z Composteli, zwanego w skrócie zakonem Santiago. Św. Jakub szybko stał się również patronem – sprzymierzonych z Francuzami w walce przeciwko Maurom – Hiszpanów.

Od chwały do niebytu

Wraz z końcem średniowiecza nastał schyłek świetności Santiago de Compostela. Wiara ciągnąca pielgrzymów do Santiago zaczęła słabnąć. Nasilały sie bowiem napady, oszustwa i kradzieże, a fale wojen religijnych i śmiertelne epidemie bardzo ograniczyły liczbę wiernych, czyniąc podróż niezwykle ryzykowną i niebezpieczną. Stopniowo pamięć o szlaku zaczęła gasnąć, aż na wiele wieków zniknęła niemal zupełnie.

 Odrodzenie

Nie wiadomo jak dalej potoczyłaby się jego historia gdyby nie dwukrotna wizyta w Santiago de Compostela Papieża Jana Pawła II, która bezspornie przyczyniła się do reaktywacji tego miejsca i ożywienia na nowo ruchu pielgrzymkowego. To właśnie wygłoszone tu, u grobu św. Jakuba w1982 r. orędzie, spotkało się w całej Europie z szerokim odzewem, owocując trwającą do dziś rekonstrukcją gęstej sieci prowadzących do Composteli szlaków…

…A szlaków i dróg prowadzących do Santiago de Compostela jest naprawdę mnóstwo.

Teraźniejszość

Mapa Camino de Santiago szlaki2

autor: Marcin Kretkiewicz

Obecnie Camino de Santiago to cała siatka oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych choć bez wątpienia najpopularniejszym z nich i wybieranym najczęściej jest Camino Francés czyli Droga Francuska. Początek swój bierze po francuskiej stronie Pirenejów w miasteczku Saint Jean Pied de Port, by po blisko 800 km zakończyć się w Santiago. Przejście całego szlaku zajmuje ok. 5 tygodni, podczas których o wszystko trzeba zatroszczyć się samemu. Camino Francés ze względu na najlepiej rozwiniętą infrastrukturę polecane jest dla tych, którzy po raz pierwszy wybierają się na ten szlak. Standardowym oznakowaniem na szlaku św. Jakuba są muszle i żółte strzałki namalowane na drzewach, kamieniach czy murach.

 

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)