Noclegi

albergueWędrówka wędrówką, ale przecież trzeba gdzieś jeszcze spać. Możliwości zakwaterowania na szlaku jest wiele, a oferta jest bardzo duża i różnorodna, w szczególności na Camino Francés.
Głównymi miejscami, w których można spędzić noc są schroniska dla pielgrzymów, po hiszpańsku nazywane albergues. W każdym z nich spędzić można tylko jedną noc i należy opuścić je w dniu następnym, przeważnie do godziny ósmej rano. W schroniskach tych zakwaterowanie odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” zaś nocleg odbywa się w salach zbiorowych, od kilku do kilkudziesięcioosobowych. Na całym Camino Francés, albergues mamy generalnie co kilka kilometrów i tylko czasem trzeba pokonać dłuższy dystans jaki je dzieli.

Credencial

Do noclegu w schroniskach uprawnia Credencial, czyli inaczej mówiąc paszport pielgrzyma. To do niego po drodze zbierane są pieczątki (sellos) dokumentujące przebytą każdego dnia drogę. Pieczątki świadczą również o tym, iż daną drogę przebyło się pieszo (lub rowerem). Otrzymywać je można w mijanych po drodze kościołach, przydrożnych barach no i przede wszystkim w albergues, w których zatrzymuje się na noc. Credencial kupić można praktycznie w każdej większej miejscowości na szlaku (w albergue, w kościele, biurze pielgrzyma, informacji turystycznej itp.) Koszt w granicach € 2.

Credencial 2008 r

  Rodzaje schronisk

Schroniska dla pielgrzymów dzielą się na następujące grupy:

1. Miejskie (municipal albergues) utrzymywane są przez lokalny samorząd i prowadzone często przez wolontariuszy. Schroniska te są z reguły dobrze wyposażone lecz ich wyposażenie jest raczej już lekko wyeksploatowane. Często do dyspozycji pielgrzymów jest kuchnia, w której samemu można przygotowywać posiłki. Zarówno w schroniskach parafialnych jak i municypalnych nie ma mozliwości rezerwacji miejsc noclegowych, a łóżka przydzielane są w kolejności przybycia. Cena z reguły jest ustalana z góry i obowiązuje we wszystkich tego typach schronisk w całej prowincji.( €7 – €8)

2. Parafialne (parroquial albergue) i diecezjalne (convento albergue). Najskromniejsze i najmniejsze ze wszystkich. Funkcjonują najczęściej w klasztorach, kościołach czy przykościelnych plebaniach. Nie oferują zbyt wielu wygód, lecz za to można w nich poczuć prawdziwą atmosferę pielgrzymowania i wielowiekową tradycyjną gościnność. W większości z nich kultywuje się również tradycję wspólnej wieczerzy i modlitwy. W miesiącach letnich przy znacznym obłożeniu schronisk możliwe jest również spędzenie noclegu na podłodze na przygotowanych do tego celu matach.Za nocleg pobierają symboliczne opłaty ( ok.€5) bądź dobrowolne datki (donativo). Często do dyspozycji pielgrzymów jest kuchnia, w której samemu można przygotowywać posiłki. Zarówno w schroniskach parafialnych jak i municypalnych nie ma mozliwości rezerwacji miejsc noclegowych a łóżka przydzielane są w kolejności przybycia. Cena z reguły jest ustalana z góry i obowiązuje we wszystkich tego typach schronisk w całej prowincji.( €7 – €8)

3. Prywatne (albergue privado). Należą do osób prywatnych i przez nie są prowadzone. Generalnie oferują najbardziej komfortowe warunki i posiadają więcej udogodnień niż albergues municypalne, ale zazwyczaj kosztują więcej. Cena za nocleg to z reguły €10, lecz możemy tu skorzystać z usług dodatkowych t.j: pralka, suszarka, posiłki, wifi itp. Rzadziej za to możemy tu skorzystać z kuchni, zamiast której najczęściej do dyspozycji pielgrzymów jest jedynie jadalnia. Schroniska prywatne dysponują z reguły również pokojami prywatnymi, których średnia cena waha się w granicach €25 za noc. Schroniska te akceptują również telefoniczną rezerwację miejsc.

Pamiętać należy, iż niektóre albergue są zamykane na zimę (od listopada – do marca), dlatego też trzeba mieć to na uwadze wybierając się na pielgrzymkę poza umownie przyjętym sezonem.

Hostale i inne…

Ci wszyscy, którzy z jakichś powodów wolą spędzić nocleg we własnym pokoju, a przy tym nie narzekają na brak gotówki, oprócz albergues mają do dyspozycji hostales, pensiones czy casa rurales. Ceny za nocleg wahają się w nich od 25 do 50 euro.

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)