Jak się dostać?

pielgrzymDawniej tradycja nakazywała, by pielgrzymkę do Santiago de Compostela odbyć pieszo od progu własnego domu. Dziś jednak czasy się zmieniły i choć nieliczni wybierają właśnie takie rozwiązanie to zdecydowana większość wybiera jednak jako miejsce rozpoczęcia pielgrzymki francuskie miasteczko Saint Jean Pied de Port lub jedno z miast na terenie Hiszpanii. Najszybciej i najprościej dotrzeć tam można oczywiście samolotem. Można też autobusem czy autostopem, jednak w dobie tanich linii lotniczych większość pielgrzymów wybiera właśnie połączenia lotnicze. Jest to z pewnością rozwiązanie najszybsze i najwygodniejsze, a także w miarę tanie. Kupując bilety z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem, można za bardzo rozsądną cenę dostać się do Francji czy Hiszpanii.

Najpopularniejsze warianty dotarcia na szlak św. Jakuba przedstawiają się następująco:

1. Przez Paryż, Londyn i Pampelunę (dla rozpoczynających w SJPdP)
2. Przez Barcelonę, Madryt lub Bilbao dla zamierzających rozpocząć swą pielgrzymkę w jednym z miast na terenie Hiszpanii (Pampeluna, Burgos, Leon, Sarria).

Przez Paryż

Z Polski do Paryża polecieć można liniami Air France, LOT (z Warszawy) i easyJet ( z Krakowa) na lotnisko Charles de Gaulle, oraz liniami Wizzair lub Ryanair na Lotnisko Beauvais.
Lotnisko Beauvais położone jest ok. 90 km na północ od Paryża. Do centrum Paryża (na stację Porte Maillot) kursuje stamtąd autobus, który odjeżdża co ok. 20 minut spod terminala. Odjazdy dopasowane są ściśle do przylotów. Czas jazdy to około 1h 15min. Następnie komunikacją miejską na dworzec kolejowy Paris Montparnasse lub jedno z lotnisk ( Paris Orly, Paris Charles de Gaulle), w zależności od tego czy do Biarritz zamierzamy dostać się pociągiem TGV czy samolotem.
Z Biarritz pozostaje już tylko dojechać autobusem na stację kolejową w Bayonne a następnie pociągiem do St. Jean Pied de Port.

Przez Londyn

Na chwilę obecną z większości miast w Polsce są poranne loty do Londynu Stansted( linie Ryanair), skąd następnie popołudniowym lotem można dotrzeć do Biarritz). W przypadku innych linni lotniczych latających na lotniska Londyn Luton (Wizzair), czy Londyn Heathrow (Lot, British Airways) konieczna będzie zmiana lotniska czyli dostanie się na lotnisko Londyn Stansted, gdyż tylko stamtąd odbywają się loty do Biarritz. Dalej autobusem do Bayonne i pociągiem do SJPdP.

Przykładowy plan podróży z Warszawy (lotnisko Modlin) do SJPdP przez Londyn, przygotowywany z dwumiesięcznym wyprzedzeniem mógłby wyglądać następująco:

bilet 1 jak dostać się do SJPdP

Warszawa Modlin – Londyn Stansted

bilet 2

Londyn Stansted – Biarritz

bilet 4

Bayonne – Saint Jean Pied de Port

* Bayonne – Saint Jean Pied de Port (Na dzień dzisiejszy w Cambo Les Bains konieczna jest przesiadka do podstawionego tam autobusu z powodu remontu torów kolejowych)

Przez Pampelunę

  • wariant z lotem do Barcelony

Z Polski tani przewoźnicy latają na lotnisko Barcelona El Prat. Przeważnie samoloty lądują na terminalu T2, jeśliby jednak lądowanie odbyło się na Terminalu T1 (nie wiem czy Wizzair właśnie tam nie ląduje) to nie ma żadnego problemu, gdyż pomiędzy terminalami kursują bezpłatne autobusy oznaczone napisem T1, T2. Czas przejazdu to kilka minut.
Następnie spod Terminalu trzeba wsiąść w autobus Aerobus z napisem Plaza Cataluńa.
Aerobusy – to specjalne autobusy zapewniające transport między lotniskiem i Barceloną. Kursują między Plaza Cataluńa a terminalami T1 lub T2. Busy odjeżdżają co 5 – 10 minut każdego dnia o każdej porze. Cena biletu w jedną stronę to około 6 euro.

Z Plaza Cataluńa jest już tylko nieco ponad kilometr do dworca autobusowego Barcelona (Nord), z którego odjeżdżają do Pampeluny autobusy firmy Alsa. Tak więc komunikacją miejską -wydaje mi się, że jeden czy dwa przystanki – dostać się można w kilka minut na dworzec. Na upartego można iść i na pieszo wzdłuż ulicy Ronda de Sant Pere.
Koszt biletu autobusowego z Barcelony do Pampeluny waha się w przedziale 30 – 40 euro.
Jeżeli natomiast ktoś zamierza udać się do Pampeluny pociągiem, to w takim wypadku z Aerobusu należy wysiąść trochę wcześniej, na przystanku Placa Espanya, z którego na dworzec kolejowy Barcelona Sants jest ok 800 m.

Z dworca autobusowego w Pampelunie odjeżdża do Saint Jean Pied de Port (51 km) autobus linii Conda.

Rozkład jazdy linii Conda na rok 2016 przedstawia się następująco:

  • godz. 10:00 (1 czerwiec – 30 wrzesień)
  • godz. 12:00 (20 czerwiec – 5 wrzesień)
  • godz. 14:30  (1 marzec – 2 listopad)
  • godz. 17:30 (1 kwiecień – 2 listopad)

Koszt biletu to 22 €. Bilety kupić można przez internet jak również w kasie na głównym dworcu w Pampelunie. Czas podróży 1g 45 min.

Więcej informacji na: http://www.conda.es/

W przypadku rozpoczynania pielgrzymki na terenie Hiszpanii trzeba pociągiem lub autobusem dostać się z Barcelony lub Madrytu do wybranego przez siebie miejsca startu.

 Strony pomocne przy planowaniu podróży:

 

Polecamy również

Wenecja

2017-02-13 15:03:30
admin

8

Jezioro Garda

2016-10-02 10:15:48
admin

8

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

2016-10-02 09:25:10
admin

8

Weekend w Trójmieście

2016-08-09 13:40:24
admin

8

Polignano a Mare

2016-06-16 15:38:09
admin

8


Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dziękujemy za odwiedziny. Każdy "like" mile widziany :)